Rozwijające się dziecko poznaje swoje otoczenie, nabywa nowych umiejętności, rozwija się ruchowo i umysłowo, wchodzi w interakcje międzyludzkie, kształtuje swoją osobowość. Zaburzenia neurorozwojowe mogą wpływać na funkcje poznawcze, kontrolowanie zachowań i emocji, sprawność ruchową, komunikację z otoczeniem. Wiele z tych cech występuje łącznie i powoduje problemy dziecka w szkole i w domu.
W szkole uczymy się czytać, pisać rysować, liczyć. Jednak zaburzenia neurorozwojowe mogą powodować, że podstawowe umiejętności ucznia stają się dla dziecka nieosiągalnym celem. Często problemy dyslektyczne wiążą się z dysfunkcjami ruchowymi, przez co dziecko bywa wykluczane ze wspólnej zabawy i nabiera przekonania o swoje niskiej wartości.
Dziecko autystyczne żyje w swoim świecie – nie potrzebuje i nic chce rozmawiać, dotykać, uśmiechać do innych. Są też łagodniejsze postacie tego zaburzenia, ale dziwactwa w zachowaniu i mówieniu, przymus wykonywania pewnych powtarzających się działań, nieumiętność odczytywania odczuć innych osób – takie objawy odciskają wyraźne piętno na funkcjonowanie dziecka w świecie.
Nieumiejętność skupiania uwagi jest nieprawidłowością działania mózgu, która może bardzo mocno ograniczać rozwój dziecka w szkole i poza nią. Często kojarzy się z nadpobudliwością i impulsywnością, przez co współżycie z takim dzieckiem wymaga wiele cierpliwości i zrozumienia. Te problemy powodują, że dzieci obdarzonone różnymi zdolnościami i talentami mogą ich nigdy nie wykorzystać.
Jak rozpoznasz u dziecka problemy, które mogą wynikać z niedoborów niezbędnych kwasów tłuszczowych? Jak możesz pomóc dziecku radzić sobie z nimi? Dobrze jest rozumieć, w jaki sposób odmienne funkcjonowanie mózgu dziecka wpływa na jego zachowanie, uczenie się i funkcjonowanie społeczne. Dowiedz się więcej i skorzystaj z pomocy, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojego dziecka.
Największą pomocą dla dziecka z problemami neurorozwojowymi jesteś właśnie Ty. Poświęcając dziecku czas i uwagę, jak najlepszy na świecie trener pozwolisz mu pokonywać jego słabości i ograniczenia. Najpierw jednak naucz się mu pomagać. Zobacz, jak wiele codziennych rzeczy w wychowywaniu dziecka możesz zrobić inaczej, lepiej (albo na odwrót – co tylko będzie przeszkadzać!).
Przeczytaj i dowiedz się więcej o problemach neurorozwojowych u dzieci z różnych perspektyw: lekarza, psychologa, nauczyciela… Znajdziesz tutaj nie tylko ogólne informacje, ale także opisy codziennych sytuacji, z którymi zderzają się dzieci i ich opiekunowie. Lepiej rozumiejąc przyczyny i objawy, łatwiej będzie Ci pomagać Twojemu dziecku w pokonywaniu barier